Budowa domu z kontenera krok po kroku
Domy z kontenerów stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób, które marzą o własnych czterech ścianach. Po wielkim sukcesie w USA i krajach Skandynawii, kontenery szturmem zdobywają pozostałą część globu, w tym także Polskę. Co stoi za ich sukcesem? Jak wygląda budowa domu z kontenera krok po kroku i ile kosztuje taka inwestycja? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Domy z kontenera morskiego idealnie wpisują się w ekologiczny styl życia, zwłaszcza że wiele z nich to tak naprawdę „domy z odzysku” – do ich wykonania służą używane kontenery morskie, które zostały wyłączone z eksploatacji na pokładzie statku, ale na lądzie nadal pozostają całkowicie funkcjonalnymi obiektami. Nie ma wątpliwości, że dziś stanowią realną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. O ich stale rosnącej popularności zadecydowało kilka podstawowych czynników.
Domy z kontenerów mają liczne zalety
W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na cenę. Dom kontenerowy całoroczny kosztuje zdecydowanie mniej niż obiekt o zbliżonej powierzchni, wybudowany metodą tradycyjną.
Kolejny czynnik, o którym nie można nie wspomnieć, to czas realizacji inwestycji. Budowa tradycyjnego domu może przeciągać się w nieskończoność, ale obiekt kontenerowy może być gotowy do zamieszkania już po kilku tygodniach od chwili rozpoczęcia prac. Pod tym względem, kontenery mieszkalne są niezrównane.
Modułowa konstrukcja sprawia, że domek z kontenera może, ale nie musi być związany z gruntem. Jeżeli inwestor zdecyduje się na dom bez fundamentów, będzie mógł zmieniać lokalizację swoich czterech ścian zawsze wtedy, gdy przyjdzie mu na to ochota. Takiego komfortu nie zapewni żaden tradycyjny dom.
Wymieniając zalety decydujące o popularności domów kontenerowych, nie można pominąć faktu, że tego typu konstrukcje idealnie wpisują się we współczesny styl życia, nacechowany funkcjonalnym minimalizmem i proekologicznym podejściem do świata. Stosunkowo niewielka powierzchnia domu (choć to akurat nie stanowi reguły) nie zachęca do „chomikowania” niepotrzebnych rzeczy i stanowi minimalne obciążenie dla środowiska naturalnego.
Poza tym, budynki z kontenerów są po prostu ładne. Niebanalny styl znacząco wyróżnia je na tle nijakich brył z betonu, z których każda jest podobna do kolejnej.
Chcąc wejść w posiadanie domu kontenerowego, do wyboru będziemy mieli dwie opcje – zakupić gotowy dom i zlecić jego instalację na działce lub kupić kontenery i samodzielnie przystosować je do nowej funkcji. Z jakimi wyzwaniami będzie musiała zmierzyć się osoba, która zdecyduje się na drugie rozwiązanie?
Sprawdź również: Hotel modułowy
Budowa domu z kontenera krok po kroku
Pierwsza rzecz to wybór właściwych kontenerów. Jeżeli zdecydujemy się na fabrycznie nowe obiekty, sprawa będzie banalnie prosta. Rzecz w tym, że używane kosztują dwukrotnie mniej i większość inwestorów kieruje swoją uwagę właśnie w stronę kontenerów z rynku wtórnego. W takiej sytuacji, należy wybrać obiekty sygnowane przez jednego producenta. To da nam gwarancję, że połączenie poszczególnych modułów nie sprawi najmniejszego problemu.
Kluczowe znaczenie ma ocena stanu technicznego kontenera. Jeżeli na blachach zauważymy niewielkie naloty rdzy lub nieznaczne wgniecenia, nie będzie stanowić to większego problemu. Za czynniki dyskwalifikujące należy natomiast uznać:
- przerwanie powłoki,
- nieszczelność poszycia,
- zaawansowaną korozję lub wżery rdzy,
- zły stan sklejki podłogowej,
- opornie otwierające się drzwi (mogą świadczyć o uszkodzeniu konstrukcji kontenera),
- zapach stęchlizny lub pleśni,
- agresywny zapach środków chemicznych.
Należy pamiętać, że do etapu oględzin kontenera należy podejść w sposób kompleksowy. Oznacza to, że nie obejdzie się bez wejścia na dach i pod kontener – to właśnie w tych miejscach najczęściej kryją się poważne defekty.
Kolejnym krokiem jest wybór fundamentu. Najtańszą opcją jest postawienie domu na betonowych słupkach, ale kontener można też postawić na ścianach fundamentowych i ławach.
Należy zdać sobie sprawę z tego, że kontenery morskie nie zapewniają żadnej izolacji termicznej i akustycznej. Należy więc zadbać o to we własnym zakresie. Ściany możemy ocieplić od wewnątrz lub po stronie zewnętrznej, ale wyłącznie, jeżeli mówimy o domu letniskowym. Aby pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi grubości izolacji termicznej i wymaganej wysokości pomieszczeń, kontener musimy ocieplić od zewnątrz.
To pociąga za sobą kolejny etap prac – wykonanie elewacji. Możemy postawić na zwykły tynk, ale jeżeli zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie naszych czterech ścian, warto rozważyć okładziny z desek.
Dom ocieplony od strony zewnętrznej będzie też wymagał wykonania pokrycia dachowego. Tutaj do wyboru mamy kilka opcji – możemy wykonać stropodach pełny pokryty papą termozgrzewalną, ale ze względów ekonomicznych (stropodach pełny wymaga wykonania izolacji z drogich płyt twardej wełny mineralnej) warto rozważyć stropodach wentylowany, płaski lub dwuspadowy.
Kolejny krok to wykonanie przyłączy instalacyjnych. Należy zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku domu z kontenerów, ukrycie instalacji w ścianach może okazać się niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że inwestor jest skazany na surowy styl industrialny. Rury i przewody można ukryć w specjalnie zaprojektowanych do tego celu szachtach instalacyjnych.
Wykończenie domu to kwestia indywidualna. Jeżeli kontener jest w dobrym stanie, we wnętrzu możemy pozostawić nieosłonięte ściany. To przełoży się na ciekawy efekt wizualny. Tradycjonaliści mogą natomiast obudować ściany i sufit płytami kartonowo-gipsowymi lub innym materiałem, np. drewnem. Dostępnych opcji jest wiele. Jeżeli koszty nie stanowią problemu, możemy przykładowo zdecydować się na panele z egzotycznego drewna, które prezentują się niezwykle efektownie i charakteryzują się wysoką wytrzymałością.
Jak widać, zakres prac niezbędnych do wykonania jest bardzo duży. W tym kontekście, dobrym pomysłem może okazać się zakup gotowego domu z kontenera, w stanie do wykończenia lub pod klucz.
Sprawdź: Zestawy kontenerowe G-CON
Budowa domu z kontenera – ceny
Trudno jednoznacznie wskazać na koszt budowy domu kontenerowego. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na pracę we własnym zakresie czy na gotowy obiekt. W pierwszym przypadku, na jeden nowy kontener wydamy minimum kilkanaście tys. zł, a na używany – przynajmniej kilka tys. zł. Dalszy koszt zależy od zakresu prac i od przeznaczenia kontenera. Oczywiste jest, że domek letniskowy z kontenera wymaga mniejszych nakładów finansowych niż obiekt całoroczny.
Jeżeli zdecydujemy się na gotowy dom, na cenę wpłynie cały szereg czynników. Najważniejsze wymieniamy poniżej.
Domy z kontenerów – projekt
Budynki z kontenerów mogą być projektowane jako minimalistyczne konstrukcje, lub jako duże, luksusowe domy. Oczywiste jest, że im bardziej skomplikowany będzie projekt, tym więcej budulca (czyli w tym przypadku – tym więcej kontenerów) trzeba będzie użyć, a to przełoży się na finalny koszt inwestycji.
Dom z kontenerów – wnętrze
Nie bez znaczenia jest też wnętrze domu, a konkretnie – jego wyposażenie. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że mieszkanie w domu kontenerowym nie musi wiązać się z żadnymi kompromisami czy wyrzeczeniami. Obiekty kontenerowe mogą być wyposażone praktycznie we wszystko, co oferują tradycyjne domy, jednak nie można zapomnieć, że każdy dodatkowy element wyposażenia wpływa na finalną cenę.
Budowa domu z kontenera krok po kroku w pytaniach i odpowiedziach:
Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania odnośnie budowy domów kontenerowych.
Jak zrobić dom z kontenera?
Możliwości są dwie – możemy kupić nowe lub używane kontenery morskie i dostosować je do potrzeb mieszkalnych lub kupić gotowy kontener mieszkalny pod klucz i zlecić jego instalację we wskazanym miejscu. W pierwszym przypadku należy mieć na uwadze fakt, że podstawowe zdolności manualne nie wystarczą, by przerobić kontener na dom. Z tym wymagającym zadaniem poradzi sobie wyłącznie osoba doświadczona w pracach budowlanych i instalatorskich. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na gotowy dom, nasza rola ograniczy się wyłącznie do wyboru projektu i aranżacji wnętrza.
Czy można postawić dom z kontenerów 100m2?
Oczywiście, że tak. Jako obiekty skalowalne, kontenery pozwalają na uzyskanie właściwie dowolnej powierzchni. Ta cecha wynika z niezwykle cennej właściwości tego typu obiektów – możliwości łączenia ich w pionie i poziomie. Należy jednak pamiętać, że nie obejdzie się bez uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. Dom musi też zachować odpowiednie odstępy od budynków sąsiadujących. Jeżeli uda się spełnić te wymogi, a właściwe starostwo powiatowe wyda stosowną decyzję w tym temacie, budowa tak dużego domu z kontenerów nie będzie stanowiła żadnego problemu (w ujęciu technicznym).