Pon - Pt: 8:00 - 16:00    ul. Tarnobrzeska 47, 39 - 400 Stale
  570 227 222      biuro@g-con.pl

Gotowe domy kontenerowe: chwilowy trend czy przyszłość budownictwa?

przez admin
dom z kontenerow

Ku niezadowoleniu części inwestorów z branży budowlanej domy kontenerowe zyskują coraz większa popularność. Powód? Rosnące ceny materiałów budowlanych czy koszty robocizny zachęcają do szukania alternatywnych i równie atrakcyjnych rozwiązań. Czy gotowe domy kontenerowe przetrwają w mieszkalnictwie i w perspektywie zastąpią tradycyjne budowle? Zobacz.

 

Jak wyglądają gotowe domy kontenerowe?

Wielomiesięczna czy wieloletnia budowa domu była niegdyś standardem, z którym należało się pogodzić. Obecnie coraz częściej korzysta się jednak z technologii, dzięki którym ten proces znacznie przyspiesza. Mowa o technologii kontenerowej i całorocznych domach budowanych właśnie z kontenerów lub inspirowanych takim wyglądem. Takie konstrukcje są z sukcesem dostosowywane do zamieszkania przez cały rok.

Dom kontenerowy, podobnie jak tradycyjny, jest wyposażony w okna i drzwi, a także w podstawowe systemy ogrzewania czy klimatyzacji. Nie ma także obaw o słabą izolację. Co ważne, obiekt powstały w ten sposób można z powodzeniem podłączyć do wszystkich niezbędnych do zamieszkania mediów. Takie opcje dostępne już w standardowych kontenerach.

Największą zaletą gotowych domów kontenerowych jest ich uniwersalność. Pojedyncze moduły często są wykorzystywane na działkach czy jako domki letniskowe. Jeśli jednak potrzebujesz większej przestrzeni mieszkalnej, poszczególne kontenery można ze sobą łączyć i to w różnych konfiguracjach.

Czytaj: Dom letniskowy z kontenerów — sprawdź, dlaczego warto!

 

Dlaczego domy kontenerowe są tak popularne?

Budownictwo kontenerowe jest w modzie dzięki licznym zaletom. Do najważniejszych trzeba zaliczyć:

  • stosunkowo szybką produkcję i budowę (może się ograniczać do kilku tygodni),
  • niskie koszty budowy (o wiele bardziej przystępne niż przy tradycyjnej technologii budowlanej),
  • funkcjonalność (kontenery w niczym nie ustępują klasycznym domom),
  • mobilność (jeśli zajdzie taka potrzeba, dom kontenerowy można przenosić z miejsca na miejsce),
  • modułowość (dom z kontenerów może mieć w zasadzie dowolną powierzchnię i można go rozbudować w każdym momencie).

Gotowe domy kontenerowe wbrew pozorom są równie trwałe co tradycyjne, murowane obiekty. Nic więc dziwnego, że ich popularność rośnie z roku na rok.

 

Domy kontenerowe – chwilowo czy na stałe?

Choć niektórym osobom dom kontenerowy wciąż kojarzy się z tymczasowością lub rozwiązaniem przeznaczonym do zamieszkania okazjonalnego, w najbliższych latach ta opinia może stracić na znaczeniu. Takie obiekty posłużą powszechnie już nie tylko do tworzenia hoteli kontenerowych czy altan na działce.

W sytuacji, gdy drożeją nie tylko materiały budowlane, ale także inne aspekty życia, osoby planujące budowę domu szukają tańszych rozwiązań bez kompromisów związanych z jakością. Wizja realnych oszczędności to silny bodziec, za którym idą pozostałe zalety tego rozwiązania.

Całoroczny dom kontenerowy jest równie komfortowy co tradycyjny. Poza tym takie alternatywne budownictwo wpisuje się w działania proekologiczne, które również są w modzie. Domy kontenerowe są przyjazne środowisku, ponieważ ich produkcja nie generuje dużej ilości odpadów. Nie wymagają też wykorzystania nadmiernie dużej ilości zasobów, aby w ogóle mogły powstać. Ten aspekt zyskuje współcześnie coraz większe znaczenie.

Czy jednak domy kontenerowe są przyszłością branży budowlanej? Nawet jeśli specjaliści opracują oszczędniejsze i szybsze sposoby tradycyjnej budowy, rozwiązania kontenerowe i tak pozostaną atrakcyjną alternatywą. Z pewnością chętnie sięgną po nią osoby marzące o własnym, nowoczesnym domu przy optymalizacji kosztów, czasu i sił.