Pon - Pt: 8:00 - 16:00    ul. Tarnobrzeska 47, 39 - 400 Stale
  570 227 222      biuro@g-con.pl

Dom letniskowy z kontenerów — sprawdź, dlaczego warto!

przez admin
domek na dzialke z kontenera

Dom letniskowy z kontenerów to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Zalety obiektów skalowalnych już jakiś czas temu zostały docenione przez przedsiębiorców, którzy z kontenerów tworzą funkcjonalne ośrodki wypoczynkowe. Od pewnego czasu kontenery letniskowe zyskują też uznanie prywatnych inwestorów, którzy coraz częściej rozpatrują je jako alternatywę dla tradycyjnych budynków, trwale związanych z gruntem. To całkowicie zrozumiałe, bo obiekty kontenerowe przedstawiają liczne zalety.

 

Jakie parametry mają domki kontenerowe na działkę?

Obiekty kontenerowe mają już ugruntowaną pozycję na polskim rynku. Masa osób docenia zalety mobilnych biur oraz pawilonów handlowych, punktów usługowych, miejsc noclegowych i obiektów sanitarnych typu kontenerowego. Coraz większą popularność zdobywa też mieszkalna i rekreacyjna gałąź budownictwa modułowego.

Pod względem konstrukcyjnym domek z kontenera na działkę nie różni się niczym od innych tego typu obiektów. Trzonem jego konstrukcji jest taka sama rama, wykonana z wysokogatunkowej stali. To przekłada się na niebywałą wytrzymałość. Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu obiekty najczęściej wykorzystywane są w miejscach trudno dostępnych, o nierównej rzeźbie podłoża, ma to niebagatelne znaczenie.

Standardowe wymiary kontenera – 2535 × 6055 mm – mogą wydawać się niewielkie. To jednak wystarczy do funkcjonalnego zaaranżowania przestrzeni. Jeżeli zajdzie taka konieczność, można połączyć ze sobą kilka modułów i stworzyć wygodny dom o znacznie większej powierzchni użytkowej.

Kontenery-domki są wyposażone w instalacje umożliwiające przyłączenie wszystkich niezbędnych mediów – prądu i wody. Jeżeli obiekt ma stanąć na terenie skanalizowanym, nie ma najmniejszego problemu z podłączeniem go do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeżeli jednak działka nie jest skanalizowana, istnieje możliwość przyłączenia pojemnego zbiornika na nieczystości, który całkowicie rozwiązuje problem braku kanalizacji.

Domki kontenerowe mogą być wyposażone w nowoczesną izolację termiczną. To znacząco zwiększa komfort korzystania z obiektu, zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. To rozwiązanie sprawia, że ferie zimowe spędzane na działce staną się prawdziwą przyjemnością.

 

W jakich okolicznościach wykorzystać kontener na działkę?

O tym, jak bardzo uniwersalne są obiekty kontenerowe, nikogo nie trzeba będzie długo przekonywać. Solidnie wykonany kontener sprawdzi się w wielu rolach. Tego typu obiekt może zostać zaaranżowany z przeznaczeniem na:

  • szopę narzędziową;
  • garaż;
  • domek letniskowy;
  • letniskowe zaplecze higieniczno-sanitarne.

To ledwie początek długiej listy przykładów, bo każdy inwestor może korzystać z kontenera stosownie do swoich potrzeb.

 

Jakie zalety ma kontener na działkę?

Wśród licznych zalet takiego rozwiązania należy wskazać przede wszystkim na:

  • błyskawiczny czas realizacji inwestycji — bez względu na to, czy potrzebujesz domku letniskowego, czy składziku na opał i narzędzia, realizacja twojego zamówienia zajmie najwyżej kilka tygodni;
  • niski koszt — kontener w każdym przypadku jest tańszą opcją niż trwały obiekt budowlany o podobnych rozmiarach i właściwościach,
  • solidność — kontenery są budowane z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów i najnowocześniejszych procesów technologicznych. Nie należy zatem dziwić się, że z takiej inwestycji będą mogły korzystać przynajmniej dwa pokolenia;
  • mobilność — w oczach wielu inwestorów, to właśnie największa zaleta kontenerów. Murowany dom lub szopa to obiekty trwale związane z gruntem, czego nie można powiedzieć o kontenerach. Oznacza to, że gdy inwestor będzie chciał zmienić działkę, bez jakichkolwiek przeszkód przetransportuje kontener do nowej lokalizacji;
  • uproszczone formalności — w niektórych przypadkach kontener na działce można postawić w oparciu o zgłoszenie. Pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane.

Bez względu na powierzoną funkcję obiekty kontenerowe wywiązują się ze swojego przeznaczenia celująco.

 

Czy kontener może zastąpić budynek gospodarczy?

Jeżeli inwestor przedstawia duże potrzeby w kwestii przechowywania, nie musi od razu decydować się na budowę szopy. W roli składziku doskonale sprawdzi się kontener. Wnętrze takiego obiektu można zaaranżować właściwie w dowolny sposób, wyposażając je w półki, regały, uchwyty czy mocowania. To daje niemal nieograniczone możliwości w kwestii przechowywania, zwłaszcza jeżeli uwzględnimy pojemność takiego obiektu. Może się okazać, że kontener morski na działce to jedyna szopa, jakiej potrzebujesz.

Taki składzik przyda się nie tylko w miejscu rekreacji, jego zalety docenią także rolnicy. Kontener na działce rolnej praktycznie eliminuje konieczność przewożenia nawozów i narzędzi z miejsca zamieszkania na pole. Wszystko można przechowywać w faktycznym miejscu wykonywania pracy, w całkowicie bezpiecznych warunkach.

 

Jakie przepisy regulują zasady stawiania kontenerów na działce?

Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 1 pkt 2 Ustawy Prawo budowlane łączna liczba kontenerów nie może być większa niż 2 na każde 500 m kw. działki. To daje nam odpowiedź na niezwykle istotne pytanie o liczbę kontenerów pełniących funkcję budynków gospodarczych, które możemy postawić na działce wyłącznie w oparciu o zgłoszenie.

Warto pamiętać, że także do kontenerów odnoszą się przepisy stanowiące o konieczności zachowania właściwej odległości obiektu od granicy działki. Tę kwestię reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na mocy aktu prawnego, o którym mowa, konieczne jest zachowanie odległości minimum 4 metrów w sytuacji, w której obiekt jest zwrócony do działki sąsiadującej drzwiami i oknami i 3 metrów, jeżeli mówimy o obiekcie zwróconym do działki sąsiadującej ścianą bez drzwi i okien.

 

Klienci pytają o dom letniskowy z kontenerów

1. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę, żeby postawić dom letniskowy z kontenerów?

Jeżeli kontener pełni funkcję budynku gospodarczego, a jego powierzchnia nie przekracza 35 m2, pozwolenie na budowę nie jest wymagane.

2. Ile kontenerów można postawić na działce?

Z przepisów wynika, że liczba dozwolonych kontenerów zależy od powierzchni działki. Jeżeli ta cechuje się powierzchnią 500 m kw., zgodnie z prawem będziemy mogli postawić 2 kontenery. Jeżeli dostępna powierzchnia to 1000 m kw., postawienie czterech kontenerów nie będzie sprzeczne z obowiązującymi przepisami, podobnie jak sześciu na działce o powierzchni 1500 m kw. Należy tylko pamiętać o zachowaniu prawidłowej odległości od działki sąsiadującej, na którą wskazują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

3. Jak się sprawdza kontener jako domek letniskowy?

Kontenery nie zostały stworzone z myślą o realizacji funkcji mieszkalnej. Zrozumiałe jest więc, że perspektywa spędzania urlopu w domku wykonanym z kontenerów nasuwa sporo pytań. Czy w kontenerze nie będzie zbyt gorąco lub zimno? Co z hałasem generowanym przez spadający deszcz? Czy wnętrze kontenera da się zaaranżować w taki sposób, by mogło zapewnić komfortowy wypoczynek? To tylko kilka pozycji z długiej listy wątpliwości, które pojawiają się w głowach osób, planujących zakup takiego obiektu. Zapewniamy jednak, że wszelkie obawy są całkowicie zbędne.

Kontenery letniskowe są wykonane z najnowocześniejszych materiałów i nie chodzi tu wyłącznie o powłokę zewnętrzną i ramę nośną, ale także o izolację termiczną i akustyczną. Trzaskający mróz czy żar lejący się z nieba – nic z tego nie jest straszne dla tego typu obiektów, tym bardziej że mogą być wyposażone w wydajny system ogrzewania i klimatyzacji.

Wnętrze domków kontenerowych można aranżować w dowolny sposób, a mając na uwadze fakt, że mówimy tu o obiektach modułowych, bez problemu można rozbudowywać je o kolejne elementy. Wszystko to sprawia, że w roli rezydencji letniskowej kontener sprawdza się znacznie lepiej niż altanka działkowa i przynajmniej tak samo dobrze, jak pełnoprawny dom.