Pon - Pt: 8:00 - 16:00    ul. Tarnobrzeska 47, 39 - 400 Stale
  570 227 222      biuro@g-con.pl

Porównanie kosztów: tradycyjne budownictwo a kontenery mieszkalne

przez admin
domy z kontenerow

Rynek nieruchomości i sektor budownictwa rozwijają się błyskawicznie. W tym samym tempie rosną ceny domów, mieszkań czy działek budowlanych. Osoby rozglądające się za własnym lokum i chcące zrezygnować z wynajmu szukają przystępnej cenowo alternatywy. Czy domy kontenerowe to jedna z nich? Sprawdź, czy niską cenę utrzymania można połączyć z wysoką jakością życia i komfortem mieszkania.

 

Ile kosztuje budowa domu tradycyjną metodą?

Wciąż wysoka inflacja, trudna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych i rosnące ceny materiałów budowlanych powodują, że z marzenia o własnym domu musi rezygnować coraz więcej osób. Warto pamiętać, że na kosztorys takiej inwestycji składa się wiele zmiennych. Należą do nich:

  • metraż obiektu (większy może oznaczać wyższą cenę),
  • styl architektoniczny (liczy się zarówno stopień skomplikowania konstrukcji, jak i jakość materiałów),
  • technologia budowy (np. pustaki ceramiczne są zwykle tańsze niż silikatowe materiały budowlane),
  • lokalizacja (im bliżej atrakcyjnego terenu rekreacyjnego lub miasta, tym drożej),
  • standard budowy (znaczenie ma materiał wykonania nawet najdrobniejszych elementów, takich jak listwy, klamki, panele, płytki itp. – za solidne wykończenie trzeba odpowiednio zapłacić),
  • liczba kondygnacji (płaski parterowy obiekt będzie prostszy i tańszy w budowie niż dom wielopiętrowy).

Przykładowo na doprowadzenie domu o powierzchni 150 m2 do stanu surowego (fundamenty, ściany nośne, ściany działowe, kominy, system wentylacji) trzeba obecnie przeznaczyć minimum ponad 180 000 zł.

 

Ile kosztuje kontener mieszkalny?

Równie wiele zmiennych wpływa na cenę postawienia kontenera mieszkalnego. Są one jednak znacznie tańsze. Najprostszy obiekt w wersji podstawowej, który wymaga doposażenia, to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Nie da się jednak precyzyjnie określić kosztorysu – kontener pod mieszkanie czy dom można dowolnie konfigurować pod względem wyposażenia i standardu wykończenia. Każdy z tych aspektów wpływa na całościowy koszt inwestycji.

Zwykle wykonawca określa cenę po konsultacjach z klientem i poznaniu jego oczekiwań. Jeśli chcesz postawić na gotowy dom z kontenerów, w kalkulacjach weź pod uwagę:

  • metraż obiektu (ten można dobrać równie swobodnie, co w przypadku tradycyjnego domu),
  • poziom wykończenia (największą popularnością cieszą się kontenery gotowe do zamieszkania),
  • udogodnienia (na cenę wpłyną np. system klimatyzacji, system ogrzewania, izolacja).

Za średnią rynkową cenę obiektu uznaje się ok. 3 000 zł za metr kwadratowy z wykończeniem „pod klucz”.

Warto podkreślić, że w przypadku kontenerów mieszkalnych nie zachodzi ryzyko pojawienia się ukrytych kosztów czy zwiększenia wydatków w wyniku wzrostu cen materiałów budowlanych. Nawet nieprzychylna pogoda nie jest w stanie przeszkodzić wykonawcy w stworzeniu i posadowieniu domu z kontenerów. To wszystko sprawia, że w portfelu inwestora zostaje znacznie więcej środków, np. na dodatkowe wyposażenie obiektu.

 

Czy kontener mieszkalny jest tani w utrzymaniu?

Pod względem technologii budowlanej nowoczesne kontenery w niczym nie ustępują tradycyjnemu budownictwu. To obiekty produkowane na bazie kontenerów morskich. Konstrukcja tych ostatnich bazuje na stalowym szkielecie. Profile wypełniające ramę są zabezpieczane ze szczególną dbałością powłoką lakierniczą. To gwarantuje wyjątkowy poziom odporności.

Zarówno ściany, jak i sufit czy podłoga w takich obiektach powstają z ocynkowanej blachy. Cała konstrukcja jest dodatkowo pokryta materiałem izolacyjnym. Najczęściej to pianka poliuretanowa lub wełna mineralna. Do ocieplania kontenerów mieszkalnych, podobnie jak domów murowanych, stosuje się płyty gipsowo-kartonowe, wiórowe czy laminowane. Tak dobra termoizolacja zwiastuje niskie koszty eksploatacji.

 

Biorąc pod uwagę oszczędności wynikające z szybkiej realizacji budowy i rezygnacji z kosztownych materiałów, kontenery mieszkalne są silną konkurencją dla obiektów murowanych. Jeśli szukasz tańszej alternatywy bez konieczności kompromisów, to może być rozwiązanie dla Ciebie.