Kontener warsztatowy – Jak zorganizować warsztat w kontenerze?

kontener warsztatowy
28.11.2021

Kontener warsztatowy pozwoli na realizację swojego hobby w odpowiednich warunkach, a właściwie zaaranżowany sprawdzi się też jako miejsce wykonywania pracy zawodowej. Jak przerobić kontener morski na warsztat? Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek.

Zastosowanie kontenerów wykracza dalece poza funkcję transportową. Odpowiednio zaaranżowany obiekt może spełniać funkcję sanitarną, socjalną, noclegową, biurową, handlową, wystawową, a nawet mieszkalną. W obliczu tak specyficznych zastosowań, przerobienie kontenera na warsztat wydaje się nie być skomplikowaną czynnością. Cóż, jest w tym sporo racji, bo użytkownicy coraz chętniej przekształcają stare kontenery na funkcjonalne pomieszczenia warsztatowe.

Kontener warsztatowy – wybór odpowiedniego kontenera

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego “budulca” , z którego stworzymy kontener warsztatowy. Oczywiste jest, że większość osób skupi swoją uwagę na rynku wtórnym. To dobra decyzja, o ile trafnie ocenimy stan kontenera. Jeżeli obiekt jest dotknięty zaawansowaną korozją, we wnętrzu unosi się charakterystyczna woń pleśni lub wyraźnie wyczuwamy zapach chemikaliów, należy szukać dalej. Oszczędności są ważne, ale własnego zdrowia i bezpieczeństwa nie da się wycenić.

Jaki kontener na warsztat będzie najlepszym wyborem? Właściwie każdy, ale jeżeli wybierzemy izotermę, nie będziemy musieli wykonywać dodatkowej izolacji termicznej. Należy bowiem pamiętać, że zwykłe kontenery w żaden sposób nie zabezpieczają przed nagrzewaniem i wychładzaniem się wnętrza, a tyle samo do życzenia pozostawia ich komfort akustyczny. Niektórzy bagatelizują tę kwestię, ale zapewniamy, że przy obficie padającym deszczu, we wnętrzu takiego obiektu można poczuć się jak bębnie. Izoterma w dużej mierze rozwiązuje te problemy. Jeżeli jednak nie uda nam się znaleźć takiego modelu w satysfakcjonującym stanie, możemy przerobić na warsztat każdy inny kontener transportowy, jednak w takim przypadku nie obejdzie się bez dodatkowej pracy.

Cała reszta wynika wprost z potrzeb użytkownika. We wnętrzu kontenera możemy zaaranżować warsztat stolarski, niewielki warsztat samochodowy lub komorę lakierniczą. Możemy też wykonać prywatną “majsterkownię”, w której będziemy mogli realizować swoje hobby. Taki warsztat z kontenerów posłuży też jako składzik na narzędzia, tym bardziej, że zabezpieczenie takiego obiektu przed włamaniem nie nastarcza zbyt dużych trudności. Metalowe drzwi okazują się niezwykle solidne, więc wystarczy tylko założyć odpowiednio mocną kłódkę.

Zobacz też: Kontener magazynowy G-CON

Jaka działka pod warsztat kontenerowy?

Kontenery są niezwykle wytrzymałymi obiektami. Solidna stalowa rama wykazuje wyjątkową odporność na działanie sił skrętnych. Dzięki temu, kontener może być ustawiony nawet na nierównym podłożu, więc nie przedstawia szczególnych wymogów względem działki. Trzeba jedynie pamiętać, że ulokowanie warsztatu z kontenera nie może naruszać obowiązujących przepisów prawa.

Zobacz również: Kontenery sanitarne G-CON

Klienci pytają o kontener warsztatowy:

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o kontenery warsztatowe.

Jak zorganizować warsztat w kontenerze?

To zależy od potrzeb osoby organizującej warsztat, jak i od zakresu działalności. Oczywiste jest, że warsztat stolarski będzie wymagał innego wyposażenia niż samochodowy.

Czym ogrzać warsztat w kontenerze?

Mając na uwadze bezpieczeństwo, należy wybrać źródło ciepła, które nie emituje spalin i nie wymaga stosowania otwartego ognia. Z tych założeń doskonale wywiązuje się ogrzewanie elektryczne, które jest nie tylko najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ale i jednym z najbardziej efektywnych, zwłaszcza że pozwala na płynną regulację temperatury. Pamiętajmy jednak, że instalację elektryczną w kontenerze powinien wykonać profesjonalista.

Ile kosztuje warsztat samochodowy z kontenerów?

Cena nowego kontenera to minimum kilkanaście tys. zł. Używany kontener kupimy mniej więcej za połowę wartości nowego obiektu, zatem jeżeli zamierzamy zainteresować się ofertą rynku wtórnego, na inwestycję przeznaczymy przynajmniej kilka tys. zł. Do tego należy doliczyć także usługi dźwigowe i transport kontenera na działkę docelową. Pozostały koszt, wynikający z zakupu sprzętu, narzędzi i innych akcesoriów, to kwestia mocno indywidualna.

Jak zrobić warsztat kontenerowy?

Podstawą jest wybór odpowiedniego kontenera. Jeżeli zdecydujemy się na zakup izotermy, odpadnie konieczność wykonania izolacji termicznej. Nie można jednak zapomnieć, że każde pomieszczenie, w którym pracujemy, musi być odpowiednio wentylowane. Mając to na uwadze, należy zadbać o wydajny system wentylacji. Wyposażenie warsztatu jest kwestią indywidualną.