Pon - Pt: 8:00 - 16:00    ul. Tarnobrzeska 47, 39 - 400 Stale
  570 227 222      biuro@g-con.pl

Kontener na budowę – jego funkcje i zalety

przez Artur Wygryz
kontener na budowe

Inwestycja budowlana to złożony proces, z którym wiąże się szereg czynników wymagających ścisłej kontroli. Koordynacja prac i pilnowanie ich postępu to wyzwanie, które należy do kierownika budowy. Na jakość jego pracy, a także na komfort pozostałych pracowników pozytywnie wpływa dobrze zaplanowane zaplecze biurowe i socjalne. Rozwiązanie? Nowoczesne mobilne kontenery. Jak wybrać najlepsze dla swojej inwestycji? Sprawdź!

 

Kontener na budowie – jakie pełni funkcje?

Im większa inwestycja, tym obszerniejszy plac budowlany, a tym samym – większa liczba osób zatrudnionych. Przy dużej skali działania stworzenie komfortowego zaplecza socjalnego czy biurowego staje się prawdziwym wyzwaniem. Ten obowiązek dotyczy zresztą również inwestorów zarządzających mniejszymi projektami. Dzięki zapleczu w postaci mobilnego kontenera można stworzyć bezpieczną i wygodną przestrzeń – przeznaczoną nie tylko do wykonywania prac biurowych, ale także do odpoczynku i zaspokojenia potrzeb higienicznych.

Kontener socjalny dla pracowników budowy powinien być wyposażony w klimatyzację i ogrzewanie. Wówczas będzie doskonałym rozwiązaniem zapleczowym niezależnie od pory roku. Co ważne, wyposażenie takiego obiektu można dostosowywać do swoich potrzeb. Znajdzie się tam miejsce zarówno na szatnię, jak i jadalnię czy świetlicę. W takich warunkach przerwa na regenerację sił będzie efektywna.

Większy kontener budowlany może także pełnić funkcję magazynu na materiały budowlane. W końcu przechowywanie ich pod tzw. chmurką może wpływać na ich jakość, a nawet decydować o zdatności do użycia (przy złej pogodzie).

Dzięki mocnej i stabilnej podłodze, a także dużym drzwiom w kontenerach magazynowych można z powodzeniem przechowywać nawet ciężki sprzęt większych rozmiarów. Zmieszczą się tam nie tylko narzędzia i materiały budowlane, ale także na przykład maszyny. Wszystkie te przedmioty z reguły są bardzo kosztowne, dlatego trzymanie ich w jednym miejscu, które zostanie dobrze zabezpieczone przed kradzieżą czy niszczeniem, to podstawa.

 

Jaki kontener na budowę warto wybrać?

Przy każdej inwestycji budowlanej powinien stanąć także kontener sanitarny. W środku można wyposażyć go w toalety, umywalki, ale również w kabiny prysznicowe. Jeśli na budowie pracuje większa liczba osób spoza miejscowości, w której jest realizowany projekt, należy rozważyć postawienie kontenera mieszkalnego. To przystępne cenowo, a przy tym wygodne rozwiązanie, które nie wymaga żadnych formalności związanych z posadowieniem obiektu.

Była już mowa o kontenerach biurowych na budowie. To właśnie w takich mobilnych obiektach najczęściej organizuje się miejsce pracy kierownika. W środku można wygospodarować przestrzeń na spotkania projektowe, sale szkoleniowe czy stanowiska do pracy indywidualnej.

W praktyce inwestor może dostosować kontener mobilny do własnych potrzeb, również pod kątem przeznaczenia.

Czy postawienie kontenera wymaga pozwolenia na budowę?

Zgodnie z punktem 24 art. 29 Ustawy Prawo budowlane budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania podczas realizacji robót budowlanych, które są zlokalizowane na terenie budowy, nie wymaga pozwolenia na ich budowę.

Ten przepis to jeden z argumentów przemawiających za zakupem kontenerów mobilnych. W praktyce nie ma konieczności starania się o specjalne pozwolenia na posadowienie obiektu przy placu budowy.

 

Największe zalety kontenerów na budowę

Kontenery to wyjątkowo funkcjonalne obiekty, dzięki którym warunki na budowie sięgają wyższych standardów. To uniwersalne i na tyle elastyczne konstrukcje, że można dzięki nim stworzyć zarówno wygodne biura, pomieszczenia socjalne, jak i tymczasowe mieszkania, gdy prace są długoterminowe.

Jedną z największych zalet kontenerów jest ich mobilność. Te stosunkowo lekkie konstrukcje można z łatwością transportować i zmieniać ich lokalizację. Gdy zakończą się prace przy jednej budowie, bez trudu przeniesiesz kontenery w inne miejsce, nawet po drugiej stronie kraju. To inwestycja, która szybko się zwraca.

Nowoczesnym kontenerom budowlanym nie można zarzucić niskiej jakości. Producenci takich konstrukcji dbają o materiały wysokiej klasy. Dzięki temu powstają solidne i trwałe obiekty służące przez wiele lat, i to w zróżnicowanych warunkach. Kontenery wykazują dużą odporność na uszkodzenia nawet w najtrudniejszych warunkach.

Niektórzy klienci zwracają uwagę na estetykę takich mobilnych rozwiązań. Zamawiając kontener dla firmy, można dowolnie modyfikować jego wykończenie, a także wyposażenie i układ wnętrza. Co ciekawe, kontenery budowlane można też łączyć w większe kompleksy. Rozbudowują się zarówno w górę, jak i w bok. Nie ma zatem ograniczeń co do funkcjonalności tego rozwiązania.

 

Kontener na budowę od G-CON

G-CON to firma z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu oferujemy klientom szeroki wachlarz rozwiązań, które obejmują kontenery biurowe, socjalne, sanitarne czy budowlane. Konstrukcje o standardowych wymiarach można wraz z inżynierami modyfikować tak, aby idealnie wpisywały się w konkretne potrzeby. Każdy z wyprodukowanych obiektów spełnia wymagania dotyczące trwałości i wytrzymałości materiałów. To wykorzystanie zarówno sprawdzonych, jak i innowacyjnych rozwiązań technologicznych sprawia, że konstrukcje od G-CON służą klientom przez długie lata.

Jesteś zainteresowany inwestycją w taki obiekt? Skontaktuj się z nami i omówmy szczegóły.