Pon - Pt: 8:00 - 16:00    ul. Tarnobrzeska 47, 39 - 400 Stale
  570 227 222      biuro@g-con.pl

Kontener mieszkalny na działce: co warto wiedzieć?

przez admin
domek na dzialce

Jesteś właścicielem działki rekreacyjnej i chcesz stworzyć na niej zaplecze? Zamiast budować tradycyjny dom, rozważ rozwiązanie tymczasowe. Jednym z nich jest kontener mieszkalny, który możesz zaaranżować wedle własnych preferencji. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup lub wynajem obiektu, sprawdź, o czym musisz pamiętać jako właściciel działki.

 

Kontener na działce – dlaczego warto?

Kontener mieszkalny na działce rekreacyjnej to doskonała alternatywa dla tradycyjnych domów murowanych czy drewnianych. To konstrukcja szybka w montażu. Już po kilku dniach możesz cieszyć się funkcjonalną przestrzenią, w której wygodnie spędzisz czas w swoim zielonym azylu. Szczególnie opłaca się umowa najmu kontenera na działkę – zwłaszcza jeśli korzystasz z niej tylko sezonowo.

Nowoczesne obiekty tego typu powstają z myślą o wysokiej efektywności energetycznej. To przekłada się na oszczędności, jeśli Twój kontener będzie wyposażony w różne media.

Kolejną zaletą kontenera na działce jest jego elastyczność. Nawet przy opcji wynajmu obiekt możesz dowolnie rozbudowywać, zamawiając kolejne moduły. Tym sposobem stworzysz osobną przestrzeń do wypoczynku, gotowania czy łazienkę. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w pobliżu kontenera mieszkalnego postawić osobny i dobrze wyposażony kontener sanitarny.

Podsumowując, do największych zalet kontenera mieszkalnego na działkę należą:

  • szybki czas realizacji,
  • stosunkowo niewielki koszt,
  • solidność konstrukcji,
  • mobilność,
  • mniej formalności niż przy tradycyjnym budownictwie.

 

Kontener na działce a regulacje prawne

Zanim zdecydujesz się na postawienie na działce kontenera mieszkalnego, zapoznaj się z obowiązującymi przepisami. W Polsce kontenery traktuje się jako obiekty tymczasowe, co upraszcza wiele kwestii formalnych związanych z ich montażem. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie musisz przejmować się żadnymi regulacjami.

O kontenerach dokładniej mówi Ustawa Prawo budowlane. Zgodnie z jej brzmieniem łączna liczba kontenerów na działce nie może przekraczać 2, licząc na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni. Inne zapisy regulują odległość, w jakiej należy ustawić kontener względem ogrodzenia, czy mówiąc ogólnie – granicy działki. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, odległość ta powinna wynosić przynajmniej 4 metry, jeżeli obiekt jest zwrócony do działki sąsiadującej drzwiami i oknami, oraz 3 metry, jeżeli mówimy o obiekcie zwróconym do działki sąsiadującej ścianą bez drzwi i okien.

Może się okazać, że o pozwolenie na postawienie obiektu na działce będzie trzeba poprosić lokalne władze. Ponadto, jeżeli Twoja działka należy do związku ROD (Rodzinne Ogródki Działkowe), jego regulamin może zabraniać stawiania tego typu obiektów na swoim terenie. Te same obostrzenia dotyczą np. przenośnej toalety.

Jeśli zdecydujesz się na wynajem kontenera, o pomoc możesz poprosić doświadczonego dostawcę. W G-CON pomożemy Ci przebrnąć przez ewentualne procedury szybciej, niż myślisz.

 

Jak wybrać kontener mieszkalny na działkę?

Aby wybór konstrukcji był jak najbardziej trafiony, zwróć uwagę na kilka kluczowych czynników. To m.in.:

  • powierzchnia działki,
  • planowany sposób jej użytkowania,
  • indywidualny gust, preferencje i potrzeby.

Na rynku znajdziesz kontenery mieszkalne różnych wielkości i układach wnętrz. Oczywiście zwykle masz możliwość dostosowania obiektu do własnych wymagań – tak, aby jak najlepiej spełniał on swoją funkcję.

Weź pod uwagę materiał, z jakiego wykonana jest konstrukcja, i jego solidność. W końcu domek kontenerowy na działce powinien być odporny na różne warunki atmosferyczne, nawet gdy korzystasz z niego tylko latem.

Na rynku znajdziesz kontener mieszkalny zarówno o powierzchni kilku metrów kwadratowych, jak i większą konstrukcję, w której zaaranżujesz już kilka pomieszczeń. To sposób, aby urządzić funkcjonalne zaplecze na działce bez wysokiego nakładu kosztów i sił!