Kontener izoterma na garaż? Adaptacja starego kontenera do funkcji garażowej to świetny pomysł. Właściwości takiego obiektu sprawiają, że po nieznacznych modyfikacjach, świetnie sprawdza się jako pomieszczenie do parkowania auta, tak samo latem, jak zimą. Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim niski koszt inwestycji, krótki czas realizacji i uproszczone formalności urzędowe, ale nie tylko. Nie można bowiem nie wspomnieć, że kontener można z łatwością przetransportować na inną działkę, jeżeli zdecydujemy się na zmianę miejsca zamieszkania.
Kontenery zostały opracowane i stworzone z myślą o transporcie. Nie można jednak nie wspomnieć, że obecnie, ich zastosowanie wykracza dalece poza tego typu usługi. Trwała konstrukcja, łatwość przenoszenia z miejsca na miejsce i spora powierzchnia to główne cechy, które zadecydowały o zaaranżowaniu kontenerów do funkcji tymczasowych obiektów budowlanych, zabudowań o charakterze mieszkalnym i gospodarczym.
Kontener izoterma – co to takiego?
Zacznijmy od podstaw – czym właściwie jest izoterma kontener? Pod tym pojęciem należy rozumieć grupę kontenerów, do których zaliczają się pojemniki:
- chłodnicze,
- chłodzące,
- izolowane,
- ogrzewane.
Inwestor, który planuje przerobić tego typu obiekt na garaż, powinien brać pod uwagę wariant izolowany. Nie jest on wyposażony w zamontowane na stałe urządzenia chłodnicze lub grzewcze. Jego właściwości wynikają z samej konstrukcji. Tego typu izotermy kontenery są wykonane z tworzyw sztucznych (w oparciu o solidną, metalową ramę) i izolacji PUR. To przekłada się na możliwość utrzymania właściwej temperatury wewnątrz obiektu.
Izotermy powstały przede wszystkim z myślą o transporcie, głównie lądowym i morskim (ale nie tylko). Widok ciężarówek z zabudowanymi izotermami i ciągników siodłowych, holujących kontenery izotermy na specjalnie zbudowanym podwoziu, na stałe wpisał się w krajobraz polskich dróg. Charakteryzują się różnymi gabarytami, co przekłada się na różną pojemność. Najczęściej spotyka się izotermy legitymujące się długością ok. 5,5-6,0 m (lub ok. 13 m, jeżeli obiekt jest zabudowany na podwoziu dużej naczepy lub przyczepy), szerokością ok. 2,4 m i wysokością 2,5 m.
Prędzej czy później, każdy z nich zostanie zamortyzowany, co nie oznacza, że nie nadaje się do dalszego użytkowania. Takie kontenery najczęściej trafiają na rynek wtórny. Odkupowane od poprzedniego użytkownika, często zmieniają swoje pierwotne przeznaczenie.
Kontener izoterma na garaż – praktyczne i niedrogie rozwiązanie
Gabaryty takich obiektów sprawiają, że z łatwością można zaaranżować je na przydomowy garaż. Są wystarczające długie i szerokie, a solidna konstrukcja wykazuje wyjątkową odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – opadów, silnego nasłonecznienia i silnych podmuchów wiatru.
Jaki kontener na garaż będzie najlepszym wyborem? Chcąc zminimalizować nakład pracy, warto skreślić wszelkie obiekty wyposażone w urządzenia chłodnicze, jak choćby kontener chłodnia izoterma. Znacznie lepiej sprawdzi się standardowy kontener izolowany, wyposażony w solidną izolację termiczną, nie tylko na ścianach bocznych, ale także na suficie i podłodze. Stawiając na taki obiekt, pozostaje nam tylko montaż wentylacji, ewentualnie oświetlenia.
Jakie zalety przedstawia garaż z kontenera izotermy? Tych jest całkiem sporo, ale wśród najważniejszych należy wymienić:
- niski koszt realizacji inwestycji – używane izotermy są niedrogie, a prace mające na celu przystosowanie obiektu do nowej funkcji wymagają zaangażowania minimalnych środków,
- możliwość przeniesienia garażu w inne miejsce – kiedy właściciel zmieni działkę, garaż może pojechać razem z nim,
- dbałość o środowisko naturalne – ponowne wykorzystanie obiektów wyłączonych z eksploatacji znacząco zmniejsza obciążenie środowiska naturalnego.
Najważniejsza zaleta kryje się jednak we właściwościach izotermy. Zimą, taki obiekt nagrzewa się w znacznie mniejszym stopniu niż garaż blaszany, a zimą znacznie skuteczniej utrzymuje ciepło. To sprawia, że kontener izoterma jest najlepszym wyborem dla osób, które niskim kosztem chcą wejść w posiadanie funkcjonalnego garażu.