Kontener techniczny to obiekt mobilny do zadań specjalnych. Nic dziwnego, że przy zakupie lub wynajmie takiej konstrukcji pod uwagę bierze się jej trwałość oraz funkcjonalność. Z kontenerów technicznych korzysta się w różnych branżach, a o przeznaczeniu decyduje się już na etapie produkcji. Na czym polega specyfika tych obiektów tymczasowych? Wyjaśniamy.
Do czego służy kontener techniczny?
Kontener techniczny to specjalistyczna konstrukcja, którą produkuje się pod konkretne potrzeby branżowe. Klient już na etapie składania zamówienia dokładnie określa warunki techniczne. Obiekt jest wyposażany w zabezpieczenia, izolację, a często również w oprzyrządowanie. Ze względu na to, że konstrukcja ma mobilny charakter, jest odporna na częsty transport i przenoszenie.
Kontener techniczny najczęściej wykorzystuje się do zabezpieczenia różnych typów instalacji, np.:
- elektrycznej,
- klimatyzacji,
- hydroforowej,
- komputerowej.
Kontener pełni nierzadko również funkcję wygłuszającą. Umieszczone bywają w nim urządzenia, które generują duży hałas przy pracy.
Większe, typowe kontenery mogą pełnić także funkcję mobilnej chłodni czy myjni. Mogą być wykorzystane np. jako:
- stacje zasilania awaryjnego,
- stacje rozdzielcze,
- pomieszczenia gaśnicze,
- laboratoria,
- mobilne kotłownie,
- serwerownie.
To może Cię zainteresować: Modułowe kontenery chłodnicze – jak wygląda wynajem kontenerów chłodniczych?
Budowa kontenera technicznego – na co zwrócić uwagę?
Aby kontener techniczny spełniał swoją funkcję, warto postawić na stalową konstrukcję. Renomowani producenci, dla uzyskania stabilnej konstrukcji, stosują zwykle prostokątne lub kwadratowe profile, narożniki i blaszane kształtowniki wzorowane na konstrukcji kontenerów morskich. Jeśli zachodzi taka potrzeba, ściany mobilnego kontenera technicznego mogą zostać wzmocnione dodatkową płytą warstwową lub uzupełnione wełną mineralną.
Kluczowym elementem kontenera technicznego jest podłoga. Powinna zostać dostosowana do dużych obciążeń, ale także do montażu urządzeń specjalistycznych. Szczegółowe zalecenia powinny zostać przekazana przez zamawiającego. Pod podłogą kontenera technicznego prowadzi się często trasy kablowe – konstrukcja obiektu powinna to umożliwiać.
Kontener techniczny wyprodukowany w najlepszej technologii będzie szczelny, odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne, ale także takie czynniki jak brud, piach czy pył. Takie zanieczyszczenia są szczególnie groźne – mogą negatywnie wpływać na pracę urządzeń.
Specyfikację dodatkowego wyposażenia kontenerów technicznych należy przekazać producentowi na samym początku współpracy.
Ile kosztuje solidny kontener techniczny?
Przy zakupie kontenera technicznego zwróć uwagę na jego cenę. Najwięcej kosztów pochłania proces adaptacji klasycznej konstrukcji morskiej na potrzeby techniczne i wyposażenie go w konkretne elementy.
Adaptacja może obejmować m.in.:
- wycinanie specjalnych otworów technicznych w ścianach czy podłodze,
- zastosowanie podwyższonej podłogi do poprowadzenia pod nią instalacji,
- wbudowanie uchwytów do montażu elementów instalacji,
- montaż drzwi w ścianie kontenera.
Zapłacić trzeba także za przygotowanie projektu obiektu, zezwolenia oraz certyfikację. Ostateczny koszt zależy od przeznaczenia kontenera. Przykładowo więcej będzie kosztować kontener do przechowywania serwerów komputerowych niż taki do stworzenia stacji rozdzielczej. Nie da się zatem wskazać konkretnego cennika zakupu kontenera technicznego. Zwykle wycena zamówienia ma charakter indywidualny.
Planując zakup kontenera technicznego, weź pod uwagę wykonawcę – jego doświadczenie, samą ofertę, ale także opinie innych klientów. To podstawowe obszary researchu także przy zakupie lub wynajmie innych obiektów mobilnych, takich jak kontenery sanitarne, kontenery magazynowe, biurowe czy mobilne toalety.