Pon - Pt: 8:00 - 16:00    ul. Tarnobrzeska 47, 39 - 400 Stale
  570 227 222      biuro@g-con.pl

Jak oczyścić pomieszczenia i powierzchnie z groźnych wirusów i bakterii?

produkcja kontenerow 4

Pandemia Covid-19 postawiła przed sektorem medycznym i przedsiębiorcami ogromne wyzwanie – zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w zamkniętych pomieszczeniach. Niebezpieczne dla życia i zdrowia patogeny występują jednak również w innych okolicznościach. Z pomocą przychodzi wówczas oprawa UV-C. Co to jest i na czym polega jej działanie?

 

Czym jest promieniowanie UV-C?

Oprawa emituje promieniowanie UV-C, czyli promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu długości fal od 100 nm do 400 nm, które jest najskuteczniejszą metodą dezynfekcji. Technologia ta jest używana od ponad 20 lat. Usuwa z powietrza i powierzchni aż 99,9% groźnych wirusów, bakterii, grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów, bez użycia środków chemicznych oraz nakładu ludzkiej pracy. 

Promieniowanie UV-C niemal wcale nie występuje w środowisku naturalnym. Barierą dla niego jest atmosfera okołoziemska, która pochłania je, zanim wiązka dotrze na Ziemię. Jedyne źródła UV-C, z którymi człowiek może mieć styczność, to te, które sam wytwarza. To np.:

 • świetlówki UV-C,
 • lampy rtęciowe,
 • lampy ksenonowe,
 • źródła LED.

Promieniowanie tego rodzaju jest też ubocznym skutkiem różnych procesów technologicznych, np. spawania łukowego. W takich środowiskach i miejscach pracy zachodzi konieczność dezynfekcji pod kątem promieniowania UV-C.

 

Jakie są zalety dezynfekcji UV-C?

Oprawa UV-C ma zamontowaną osłonę emitowanego światła i przy wymuszeniu obiegu powietrza można z niej korzystać nawet w miejscach wypełnionych ludźmi. Jest dla nich bezpieczna i nie traci swojej skuteczności. Co więcej, urządzenie może oczyścić 40 m2 powierzchni w niecałą godzinę, a jego montaż natynkowy jest niezwykle prosty i szybki. Swoim wyglądem przypomina klasyczną oprawę oświetleniową. Z powodzeniem sprawdzi się zarówno w budynkach murowanych, jak i budowlach tymczasowych, takich jak kontenery. W każdym przypadku odznacza się wysoką skutecznością.

 

Oprawy UV-C na pierwszej linii walki

Oprawy UV-C można wykorzystać wszędzie tam, gdzie potrzebny jest dodatkowy oręż do walki z wirusem. Dzięki swoim zaletom skutecznie pomogą w m.in.:

 • szpitalach,
 • szpitalach tymczasowych,
 • laboratoriach,
 • przychodniach,
 • gabinetach lekarskich,
 • gabinetach zabiegowych,
 • punktach pobrań,
 • hotelach pracowniczych.

 

Dodatkowo należy pamiętać, że dezynfekcja UV-C sprawdzi się wszędzie tam, gdzie może dojść do transmisji wirusów. Warto pomyśleć o takiej ochronie dla sklepów, zakładów produkcyjnych czy firm usługowych, w których występują częste kontakty międzyludzkie.

 

Jak działają sterylizatory UV-C?

Promieniowanie ultrafioletowe wywołuje zmiany w DNA mikroorganizmów. Kwasy nukleinowe oraz białka cytoplazmatyczne wchłaniają energię pochodzącą z urządzenia sterylizującego. W efekcie w drobnoustrojach, wirusach czy bakteriach zachodzą zmiany chemiczne, które je unieszkodliwiają. A zatem oprawy UV-C eliminują zdecydowaną większość czynników stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka w miejscach, w których najczęściej występuje takie ryzyko.

Aby sterylizacja była skuteczna, należy ją przeprowadzać z wykorzystaniem wysokiej jakości urządzeń emitujących UV-C. Co można wybrać? Zwróć uwagę na modele wyposażone w specjalną osłonę przed emitowanymi promieniami. Takie urządzenie powinno także wymuszać stały obieg powietrza. Dzięki temu będzie można bezpiecznie dezynfekować pomieszczenie nawet wtedy, gdy przebywają w nim ludzie.

Znajdziesz także takie wersje opraw UV-C, które pozwalają na automatyczne oczyszczanie i odkażanie. W praktyce można zaprogramować urządzenie według własnych potrzeb i harmonogramu.

Ile czasu trzeba przeznaczyć na sterylizację pomieszczeń? Należy sugerować się instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia. Niektóre modele osiągają maksymalną skuteczność już po niecałej godzinie. Z kolei inne będą potrzebowały na pracę aż kilkunastu godzin.

 

Obsługa oprawy UV-C

Urządzenia UV-C będą całkowicie bezpieczne dla życia i zdrowia człowieka, jeśli ich obsługą zajmą się osoby do tego przeszkolone. W trakcie korzystania z lamp bakteriobójczych należy osłaniać oczy i skórę, aby uniknąć przypadkowych urazów.

Ewentualne ryzyko można także zminimalizować, świadomie wybierając dostawcę urządzeń UV-C. Ważne są m.in. testy i badania realizowane przez laboratoria z akredytacją, certyfikaty materiałów wykorzystanych do produkcji lamp, czy zgodność z międzynarodowymi normami.

Jak widać, oprawy UV-C są jednym ze skutecznych sposobów na zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów i drobnoustrojów. Odpowiednio zastosowane mogą skutecznie eliminować ryzyko zakażenia. Zapoznaj się z naszą ofertą i postaw na bezpieczeństwo z G-CON!