Pon - Pt: 8:00 - 16:00    ul. Tarnobrzeska 47, 39 - 400 Stale
  570 227 222      biuro@g-con.pl

Gotowe domy prefabrykowane. Projekt i budowa domu prefabrykowanego

przez Artur Wygryz
gotowe domy prefabrykowane 1

Własny dom szybko i bez skomplikowanych formalności? Odpowiedzią na te potrzeby są domy prefabrykowane, które zyskują rzesze zwolenników dzięki niezwykłej funkcjonalności. Takie konstrukcje dorównują tradycyjnym, murowanym domom, a czasem nawet przewyższają je pod względem jakości wykonania i wykończenia. Jak powstają domy prefabrykowane i ile trwa budowa? Sprawdź, czy stać Cię na taki komfort!

 

Czym są domy prefabrykowane?

Dom prefabrykowany to konstrukcja, która na placu budowy powstaje z półproduktów. Są to elementy budowlane lub ich fragmenty, przygotowane wcześniej w zakładzie produkcyjnym, a następnie dostarczone w konkretne miejsce. Aby wznieść dom z prefabrykatów, z fabryki na plac budowy trafiają np.:

  • stropy,
  • ściany,
  • moduły przestrzenne.

Jednym z przykładów domów prefabrykowanych są obiekty kontenerowe złożone z kilku modułów. Każdy z tych ostatnich powstaje w całości w fabryce, a wszystkie są składane w całość już na działce inwestora. Co więcej, postawienie takiego obiektu nie wymaga nawet przeprowadzenia żadnych dodatkowych prac budowlanych, poza ewentualnym przygotowaniem podłoża.

 

Dom prefabrykowany vs. tradycyjny

Coraz więcej osób marzy o ucieczce od codziennego zgiełku i ciasnoty wielkomiejskich mieszkań. Decyzja o budowie domu to jednak zwykle poważne zobowiązanie finansowe, np. w postaci kredytu, a także liczne wyzwania – również formalne. Poza tym nie zawsze udaje się znaleźć zaufanego, rzetelnego wykonawcę, na którego trzeba przecież zdać się całkowicie.

Prace budowlane trwają zwykle kilka lat, a czasem przeciągają się jeszcze bardziej, również ze względu na kłopoty z dostawami, usterkami czy warunkami pogodowymi. W poszukiwaniu alternatywy można pokusić się o zakup starego budynku do remontu, jednak i ta decyzja nie daje gwarancji, że szybciej wprowadzisz się do swoich czterech ścian.

O tych kwestiach nie myślą ci, którzy zdecydowali się na domy prefabrykowane. Wszelkie tzw. prace mokre (betonowanie, murowanie) są w tym przypadku wyeliminowane. Dlatego budowa domu z gotowych elementów może przebiegać niezależnie od pogody czy pory roku – w budownictwie tradycyjnym wymienione wyżej prace należy zakończyć przed zimą.

 

Jak przebiega budowa domu prefabrykowanego?

Budowa domu prefabrykowanego to znacznie prostszy i szybszy proces niż wznoszenie obiektu tradycyjną metodą. Poszczególne części obiektu powstają na linii produkcyjnej. Kolejny etap to ich transport na działkę inwestora. Na miejscu odbywa się łączenie ze sobą poszczególnych elementów i wykończenie obiektu. Ze względu na brak prac mokrych dom z prefabrykatów może powstać niemal w dowolnym czasie i warunkach.

 

Jakie są największe zalety domów prefabrykowanych?

Budowa domu z gotowych elementów budowlanych to proces oparty na konkretnych standardach. Dzięki temu inwestor może liczyć na:

  • wysoką jakość obiektu – w przypadku domów prefabrykowanych błędy konstrukcyjne się nie zdarzają, czego nie można powiedzieć o tradycyjnym budownictwie;
  • kompleksową obsługę ze strony producenta domu – nie ma konieczności szukania różnych ekip do prac budowlanych i wykończeniowych; producent domu z prefabrykatów zajmuje się nie tylko wytwarzaniem jego części, ale też pozostałymi etapami budowy;
  • zminimalizowanie nieoczekiwanych czynników niezależnych od wykonawcy – przestoje technologiczne, niesprzyjające pogoda czy techniczne usterki i awarie nie spędzają snu z powiek tym, którzy budują dom z prefabrykatów;
  • krótki czas realizacji inwestycji – dzięki zastosowaniu liniowej metody produkcji domy prefabrykowane powstają nawet w ciągu kilku tygodni.

 

Domy prefabrykowane a elastyczność rozwiązań

Pośród wszystkich zalet domów prefabrykowanych należy wyróżnić jedno ograniczenie. Zamawiający ma do dyspozycji jedynie gotowe rozwiązania z oferty producenta, choć ich wachlarz jest zwykle raczej szeroki. To efekt standaryzacji produkcji poszczególnych elementów, która stanowi więc jednocześnie atut i wadę tego typu obiektów.

Zamawiając dom prefabrykowany, nie masz możliwości stworzenia własnego projektu lub dużej modyfikacji już istniejącego. Do wyboru jest to, co znajduje się w katalogu firmy.

 

Ile kosztuje nowoczesny dom prefabrykowany?

Cena produkcji domu z prefabrykatów zależy m.in. od:

  • zastosowanej technologii,
  • powierzchni obiektu,
  • standardu wykończenia.

Czy dom prefabrykowany będzie tańszy niż tradycyjny murowany? Niekoniecznie. Jego koszt może być porównywalny z budownictwem klasycznym, a czasem nawet wyższy. Jednak biorąc pod uwagę liczne niedogodności i niewiadome związane z budową obiektu w standardowej technologii, ten z prefabrykatów przekonuje znacznie bardziej. Warto więc zapoznać się bliżej z tym rozwiązaniem.