Pon - Pt: 8:00 - 16:00    ul. Tarnobrzeska 47, 39 - 400 Stale
  570 227 222      biuro@g-con.pl

Dom modułowy całoroczny: z czego jest zbudowany? Ile kosztuje dom modułowy pod klucz?

przez admin
modulowy kontener sklepowy

Dom modułowy jest alternatywą dla domu murowanego. W Polsce to rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dom modułowy, gotowy lub prefabrykowany, powstaje z gotowych elementów, które następnie są składane na placu budowy. Dzięki tak zaplanowanemu procesowi domy modułowe powstają bardzo szybko. Inne zalety gotowych domów to ich energooszczędność, mobilność i niższe koszty eksploatacji. Zobacz, jakie koszty generuje ich budowa.

 

Jak zbudowany jest dom modułowy?

Dom modułowy całoroczny to konstrukcja oparta na mocnym, solidnym szkielecie zapewniającym wytrzymałość i stabilność. Tego rodzaju budynki powstają w technologii szkieletowej lub modułowej. Te pierwsze budowane są na lekkiej drewnianej lub stalowej konstrukcji, którą wypełnia się materiałami izolacyjnymi. Drugi typ domów gotowych tworzony jest z całych gotowych elementów, które po przetransportowaniu na plac budowy są ze sobą łączone.

Całoroczne domy modułowe wznoszone są z gotowych prefabrykatów wykonanych z różnych materiałów – drewna, stali, keramzytobetonu. Decyzja o tym, który budulec wybrać, uzależniona jest przede wszystkim od wielkości domu oraz jego formy. Domy modułowe mogą zostać oddane zamawiającemu jako budynki w stanie surowym, deweloperskim lub „pod klucz”.

 

Rodzaje domów modułowych

Najczęściej domy modułowe powstają z prefabrykatów keramzytowych – moduły to stalowe ramy wypełnione keramzybetonem. Największą zaletą tego materiału są jego dobre właściwości termoizolacyjne. Tego typu gotowe domy od środka zostają ocieplone wełną mineralną, na zewnątrz kładzie się tynk – często w połączeniu z naturalną okładziną. Wewnętrzne ścianki działowe zbudowane są z płyt karton-gipsowych.

Dom modułowy może być również wykonany z paneli SIP, czyli płyt strukturalnych. Te zaś najczęściej zbudowane są z dwóch płyt drewnopodobnych, pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacyjna (wełna mineralna, pianka, styropian).

Gotowy dom bywa również stawiany jako stalowy szkielet, który następnie uzupełnia się płytami warstwowymi. Szkielet domu może być również wykonany z drewna, odpowiednio wysuszonego i zaimpregnowanego, a ściany z płyt drewnopodobnych wypełnionych wełną mineralną.

 

Ile kosztuje dom modułowy pod klucz?

Dom „pod klucz” to budynek gotowy do zamieszkania, czyli wykończony. Wymaga jedynie wstawienia mebli i wyposażenia. Cena za metr kwadratowy takiego domu to około 5-6 tys. złotych. Jak łatwo policzyć, za dom o powierzchni 100 m2 trzeba zapłacić 500-600 tys. złotych. Jeśli klient zdecyduje się na stan deweloperski, za metr kwadratowy zapłaci około 4,5 tys. złotych. Warto pamiętać, że cena domu modułowego wrasta, jeśli klient decyduje się na zastosowanie dodatkowych rozwiązań – energooszczędnych, pasywnych.

Decydując się na dom modułowy, trzeba również wykupić jego projekt. Gotowy kosztuje ok. 2,5-5 tys. netto. Im bardziej skomplikowana bryła, tym droższy projekt. Niższa cena dotyczy zazwyczaj projektu, który nie obejmuje indywidualnych rozwiązań.

Dowiedz się więcej, czytaj: Porównanie kosztów: tradycyjne budownictwo a kontenery mieszkalne

 

Czy warto stawiać dom modułowy?

Dom modułowy ma wiele zalet. Przede wszystkim stawia się go szybko, niezależnie od pory roku, warunków pogodowych. To argument, który dla wielu klientów jest najistotniejszy. Choć cena gotowego domu wcale nie jest niska, inwestycja szybko się zwróci – domy są energooszczędne, dlatego koszty eksploatacji będą dużo niższe niż w przypadku domów murowanych – szacuje się, że nawet o 70%. Modułowe konstrukcje są stabilne, można je stawiać na działkach o różnych uwarunkowaniach. To ich kolejna zaleta. Doceniają je też przedsiębiorcy, którzy muszą zapewnić pracownikom zaplecze socjalne. Coraz popularniejsze są więc też hotele modułowe. W środku urządza się również kuchnie i łazienki lub stawia w pobliżu równie wygodne kontenery sanitarne.

Wadą gotowych domów może być brak możliwości zrealizowania indywidualnej wizji architektonicznej. Dlatego nie jest to rozwiązanie dla osób, które mają swój pomysł na projekt domu. Ograniczeniem może być także konieczność jednorazowego wyłożenia środków finansowych. W przypadku budowy domu murowanego koszty rozłożone są w czasie; gdy stawiany jest dom modułowy, cała kwota musi być dostępna od razu.

 

Dom modułowy to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, analizując zarówno jego zalety, jak i wady. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych domów murowanych, jednak nie każdy zdecyduje się na tę opcję. To zawsze kwestia indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości.