Pon - Pt: 8:00 - 16:00    ul. Tarnobrzeska 47, 39 - 400 Stale
  570 227 222      biuro@g-con.pl

Budownictwo modułowe w Polsce (jego rozwój, przepisy, rodzaje)

przez Artur Wygryz
budownictwo modulowe w polsce budynki modulowe

Budownictwo modułowe znane jest już od wielu lat. Obecnie możemy zaobserwować niezwykle dynamiczny rozwój tej branży, nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale i w Polsce. Nie jest to specjalnie zaskakujące, bo budynki modułowe przedstawiają masę zalet, nie tylko z punktu widzenia dewelopera, ale także użytkownika lokalu lub obiektu. W którym miejscu zaczyna się historia budownictwa kontenerowego? Jakie zalety przedstawiają współczesne obiekty tego typu?

Mówiąc o budownictwie modułowym, wiele osób ma na myśli kontenery modułowe. Tymczasowe obiekty budowlane, które pełnią funkcję biura lub zaplecza socjalnego w miejscach, w których realizowane są najróżniejsze inwestycje. O ile takie skojarzenie jest słuszne, to jednak nie można nazwać go kompletnym. Trzeba bowiem wiedzieć, że współczesny budynek modułowy w niczym nie przypomina zorganizowanego w pośpiechu baraku. Modułowy dom to nowoczesny obiekt, który zachwyca nie tylko niebanalnym stylem, ale i funkcjonalnością. 

Budownictwo modułowe w Polsce – jak to się zaczęło?

Początki światowego budownictwa modułowego mają związek z rewolucją, która za sprawą pomysłu Malcolma McLeana dokonała się w dziedzinie transportu morskiego. Amerykański przedsiębiorca wpadł na pomysł usprawnienia czasochłonnego i kosztownego procesu załadunku i rozładunku statków morskich. W 1955 roku postanowił zainwestować swój majątek w przebudowę tankowca. Jednostka pływająca opracowana według jego koncepcji charakteryzowała się płaską ładownią, której wymiary pozwalały na załadunek określonej liczby jednostek modularnych. W 1956 statek Ideal X wyruszył w swój dziewiczy rejs z Newark do Houston, mając na pokładzie 53 kontenery

Kontenery przeładunkowe znacząco usprawniły koszt załadunku i rozładunku, doprowadzając nie tylko do skrócenia czasu niezbędnego do realizacji procesu. Tak samo duże oszczędności, o ile nie większe, pojawiły się w sektorze kosztów całej operacji. Jak to się ma do budownictwa modułowego? To proste – dość szybko zaobserwowano, że proste i tanie w produkcji kontenery morskie są jednocześnie niezwykle wytrzymałe. Zauważono również, że ich zastosowanie może wykraczać dalece poza transport międzykontynentalny. Początkowo tego typu obiekty pełniły funkcje zapleczowe i magazynowe. Nieco później dostrzeżono potencjał kontenerów w obszarze budownictwa usługowego, handlowego i mieszkalnego.

Nie każdy o tym wie, ale początki budownictwa modułowego w Polsce sięgają lat 60. XX wieku. Żeby lepiej to zobrazować, najpierw należy wyjaśnić pojęcie modułu. Pod tym określeniem kryje się jednostka miary, odpowiadająca wymiarom pojedynczego elementu. Ma ona zastosowanie w wyznaczaniu proporcji i zależności między składowymi elementami, tworzącymi cały obiekt, w tym przypadku – budowlany. Posługując się tą definicją łatwo można dojść do wniosku, że pierwszymi tego typu obiektami w naszym kraju były bloki z wielkiej płyty, tworzone z gotowych prefabrykatów. 

Nieco później do Polski dotarła moda zapoczątkowana w Skandynawii, gdzie z drewnianych prefabrykatów buduje się całe osiedla domów mieszkalnych. Domy modułowe stopniowo zyskiwały na popularności. Dziś domy z kontenerów w Polsce osiągają apogeum popularności. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie coraz więcej inwestorów interesuje się niedrogimi, za to funkcjonalnymi obiektami, nie powinno to nikogo dziwić.

Domki modułowe letniskowe i domy modułowe całoroczne to rozwiązania nie tylko dla oszczędnych, ale i dla rozsądnych

Za inwestycją w modułowy obiekt mieszkalny przemawia wiele czynników, wśród który najistotniejsze są dwa – czas realizacji inwestycji i koszty. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie zdecyduje się inwestor (kontener modułowy lub bardziej złożony dom oparty o szkielet), należy oczekiwać, że czas realizacji inwestycji będzie nieporównywalnie krótszy niż budowa tradycyjnego obiektu. Należy zdać sobie sprawę z tego, że większość elementów domów modułowych powstaje w fabryce. Oznacza to, że czasie ich produkcji można równolegle prowadzić prace na działce. W praktyce oznacza to, że budowa domów modułowych ogranicza się do zmontowania poszczególnych elementów w docelowej lokalizacji, a jeżeli mówimy o prostszym obiekcie kontenerowym – do przywiezienia i zainstalowania gotowego budynku!

Nie jest tajemnicą, że czas to pieniądz. Dzięki skróceniu czasu trwania inwestycji, jak i stosunkowo niskim kosztom produkcji prefabrykatów, gotowe domy modułowe pod klucz są bezkonkurencyjnie tanie. W procesie produkcji stosuje się najnowocześniejsze materiały, dzięki którym tego typu obiekty mogą być klasyfikowane jako energooszczędne. To wszystko przekłada się nie tylko na niski koszt realizacji inwestycji, ale i na obniżenie kosztu eksploatacji obiektu. 

Nowoczesne pawilony modułowe – odpowiedź na potrzeby współczesnego przedsiębiorcy

Należy wyraźnie podkreślić, że budownictwo modułowe nie zaspokaja wyłącznie potrzeb mieszkaniowych. Tego typu obiekty doskonale sprawdzają się też w najróżniejszych sektorach przemysłu handlu i usług. Obiekty kontenerowe mogą z powodzeniem pełnić funkcje biurowe, socjalne i sanitarne. Z kontenerów powstają nowoczesne przestrzenie handlowe i usługowe, które swoją funkcjonalnością w niczym nie ustępują tradycyjnym obiektom budowlanym, a biorąc pod uwagę możliwość szybkiej i łatwej rozbudowy – nawet przewyższają je pod tym względem. 

Dom modułowy bez pozwolenia, czyli budownictwo modułowe a prawo

Dom modułowy bez pozwolenia? Wielu osobom, budownictwo modułowe kojarzy się przede wszystkim z uproszczonymi procedurami urzędowymi. Należy jednak zaznaczyć, że jest to zaledwie półprawda. O ile wiele obiektów kontenerowych rzeczywiście można zakwalifikować jako tymczasowy obiekt budowlany, to przepisy zawarte w ustawie Prawo budowlane jasno wskazują, że budowa w oparciu o zgłoszenie jest możliwa w przypadku obiektów o przeznaczeniu gospodarczym, które mają być użytkowane dłużej niż 180 dni, pozwolenie na budowę, nawet dla obiektu tymczasowego, jest konieczne. Nie bez znaczenia jest także powierzchnia budynku. 

Ile kosztują domy modułowe?

Nie jest tajemnicą, że obiekty modułowe są znacznie tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jak kształtują się ceny na tym rynku? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo na finalny koszt inwestycji wpływa wiele czynników, w tym powierzchnia domu i standard wykończenia. Oczywiste jest, że domek modułowy całoroczny, obok którego ma stanąć garaż modułowy, będzie wyraźnie droższy od swojego letniskowego odpowiednika.